Jak pomagać potrzebującym by nie stracić?

Polacy wielokrotnie udowadniali, że potrafią pomagać i chcą pomagać. Widzimy to co roku podczas bicia kolejnych rekordów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale również innych fundacji. Jakie należy jednak przedsięwziąć środki by pomagać, a nie dać się oszukać?

Jak już wspominaliśmy Polacy pomagają, pokazują to również badania, z których wynika, że nawet 80% obywateli uczestniczyło w jakiś rodzajach pomocy potrzebującym. Należy jednak pamiętać, iż by pomagać trzeba robić to z głową by nie dać się wyprowadzić w pole oszustom. Jak tego dokonać? Po pierwsze należy zweryfikować organizację, która organizuje zbiórkę. W obecnych czasach łatwo znaleźć w Internecie informacje na temat danej fundacji czy organizacji – możemy ją zweryfikować po numerze NIP lub nawet po samej nazwie. Następnie warto sprawdzić czy są jakiekolwiek opinie na temat danej organizacji, mówiące o jej uczciwości. Możemy przeszukać fora internetowe czy grupy dyskusyjne i sprawdzić czy dana organizacja „nie ma nic za uszami”. Kolejnym krokiem, który pomoże w ocenie czy dana organizacja nie ma zamiaru nas oszukać jest sprawdzenie legalności zbiórki. Praktycznie każda zbiórka pieniędzy wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia. W przypadku gdy jest ona o zasięgu ogólnopolskim to zezwolenie wydaje odpowiednie ministerstwo. Gdy zbiórka jest organizowana bardziej lokalnie to zezwolenie wydają odpowiednie władze lokalne (np. wójt czy burmistrz).

Na koniec należy zaznaczyć, że warto zawsze działać z głową. Należy sprawdzić czy dany wolontariusz posiada odpowiedni identyfikator. Można bez problemu danemu wolontariuszowi zadać kilka pytań. Przykładowo – kogo wolontariusz reprezentuje, dla kogo zbierane są pieniądze, czy zbiórka była zgłaszana do odpowiednich władz, jaki jest numer telefonu do fundacji, która zbiórkę zorganizowana. Osoba, która nie będzie miała nic do ukrycia, nie będzie miała żadnego oporu by na dane pytania odpowiedzieć. Jeżeli zastosujemy się do powyższych zasad to w praktyce nie będzie wątpliwości do legalności danej zbiórki pieniędzy. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasze ciężko zarobione pieniądze trafią w odpowiednie i odpowiedzialne ręce. Pamiętajmy również, że zbiórki prowadzone są nie tylko w celu uzyskania pieniędzy. Równie dobrze mogą być prowadzone by zebrać jedzenie, ubrania czy inne przedmioty codziennego użytku. Takie akcje jak szlachetna paczka przed świętami pokazują, że można przynieść wiele radości osobom, które takiej pomocy potrzebują. Niezależnie od formy pomocy, którą będziemy chcieli okazać, będzie ona korzystna dla nas, ale przede wszystkim dla osób potrzebujących. Pomaganie innym daje wiele przyjemności i jest niezmiernie korzystne zarówno dla ciała jak i dla ducha.