WOŚP – największa coroczna zbiórka pieniędzy dla osób potrzebujących

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to jedna z największych fundacji w Polsce zajmujących się zbieraniem środków na pomoc osobom potrzebującym. Została założona w roku 1993 i do tej pory zebrał ponad 1 mld zł. Wynik jest olśniewający, oby tak dalej!

WOŚP to fundacja, której podstawowym celem jest „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”. Cała fundacja pracuje cały rok, jednak nam najbardziej kojarzy się z coroczną ogólnopolską imprezą o charakterze charytatywnym zwanej potocznie Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przez ostatnie 27 lat fundacja zebrała już ponad 1 mld zł, w czym w trakcie ostatniego finału odbywającego się 12 stycznia 2020 zebrano rekordowe 186 130 610,66 zł. Każdego roku fundacja zbiera pieniądze na konkretny cel. Ostatni zbierano na sprzęt dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Zbierano już jednak środki na przeróżne cele, w tym na choroby serca, pomoc szpitalom noworodkowym, ratowanie życia dzieci z chorobami nerek, diagnostykę noworodków i niemowląt, wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci, wyrównywanie szans w leczeniu noworodków czy zakup sprzętu medycznego i doposażenia dla gdańskiego Hospicjum imienia księdza Eugeniusza Dutkiewicza. Prócz tego WOŚP od roku 2004 wpisane jest na listę organizacji pożytku publicznego co oznacza, że można przy corocznym rozliczeniu się z podatków wpłacać na konto 1% ze swojego dochodu. Środki te przeznaczane są na wsparcie hospicjów dziecięcych, wyposażanie oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży czy zakup ostatnio tak potrzebnych defibrylatorów.

WOŚP był i jest wspierany przez wiele organizacji. Do 25 finału bankiem wspierającym był bank PKO BP SA, jednak od roku 2018 bankiem wspierającym został mBank SA. Podobnie jest z telewizją. Do roku 2016 wszystkie finały WOŚP były transmitowane przez Telewizję Polską, jednak od roku 2017 głównym patronem jest już spółka, która jest właścicielem telewizji TVN i telewizji pokrewnych. Fundacja organizuje również dodatkowe imprezy kulturalne. Między innymi festiwal muzyczny Pol’and’Rock, wcześniej noszący nazwę Przystanek Woodstock. Dodatkowo WOŚP zajmuje się szkoleniem młodzieży w zakresie pierwszej pomocy oraz akcją „Bezpieczny Stadion”. Wielka Orkiestra to jedna z fundacji, które cieszą się największym poparciem społecznym, ostatnie badania przeprowadzone w 2014 przez CBOS wskazywały na 87% poparcie wśród ankietowanych. WOŚP to bez dwóch zdań numer jeden wśród organizacji zbierających pieniądze na osoby potrzebujące. Takie organizacje jak WOŚP przynoszą chlubę społeczeństwu polskiemu, które każdego roku pokazuje, że ma wielkie serce i jest skore do pomocy bez względu na nastroje społeczne czy też poglądy polityczne.